Greek English German Russian Spanish Turkish

Η νέα μας ιστοσελίδα!

Like us on facebook

Μήνυμα του Διευθυντή του σχολείου

Καταχωρήθηκε στο Front Page Blog.

Προς όλους τους αρμόδιους φορείς της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.
Προς όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες.
Προς όλους τους γονείς των μαθητών μας.

Ως Διευθυντής του 2ου Γενικού Λυκείου Αλεξανδρούπολης απευθύνω τον εγκάρδιο χαιρετισμό μου και την επιθυμία μου να σας εκθέσω τους στόχους που θέτουμε και προσπαθούμε να υλοποιήσουμε στο Λύκειό μας.

Σύμφωνα με τις διατάξεις του Ελληνικού Συντάγματος η Παιδεία αποτελεί βασική αποστολή του Κράτους και έχει σκοπό την ηθική, πνευματική και επαγγελματική αγωγή των Ελλήνων, την ανάπτυξη της εθνικής και θρησκευτικής συνείδησης και τη διάπλασή τους σε ελεύθερους και υπεύθυνους πολίτες.

Εκπροσωπώντας το σύλλογο διδασκόντων του σχολείου μας, αισθάνομαι βαθύτατη υποχρέωση να τους ευχαριστήσω για την καθημερινή τους προσφορά στην εύρυθμη λειτουργία του. Χαρακτηρίζονται από ειλικρινή αγάπη και σεβασμό προς όλους ανεξαίρετα τους μαθητές μας, από ουσιαστική γνώση του διδακτικού τους αντικειμένου, από ηθική συγκρότηση και καλλιέργεια, από επίγνωση των ιδιαιτεροτήτων της εφηβικής ηλικίας.

Πρωταρχικό μέλημά τους είναι να ενδυναμώνουν τις ψυχές των μαθητών μας, να τους εμφυσήσουν υψηλές ηθικές αξίες και ιδανικά, την ικανότητα να ενσωματώνονται στις κοινωνικές ομάδες σεβόμενοι τους άλλους και διατηρώντας την ατομική ιδιοσυγκρασία τους, την πειθαρχία σε κανόνες που εδραιώνουν και περιφρουρούν τα δικαιώματα του ατόμου και του συνόλου.

Σε περιπτώσεις που οι διδάσκοντες διαπιστώνουν πως κάποιος μαθητής δυσχεραίνεται στην καλλιέργεια των ηθικών και κοινωνικών δεξιοτήτων και αρετών επιδιώκουν με συζητήσεις, νουθεσίες, επιπλήξεις και όπου επιβάλλεται με κυρώσεις που προβλέπει η εκπαιδευτική νομοθεσία να τον επαναφέρουν στον ορθό δρόμο.

Μέλημα επίσης των διδασκόντων είναι να προσφέρουν στους μαθητές μας όλα τα πνευματικά εφόδια που είναι αναγκαία για να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις της εποχής μας. Το σχολείο παρέχει συστηματοποιημένη γνώση και λειτουργεί ως ουσιαστικός φορέας κοινωνικοποίησης. Επιπρόσθετα, με τη διδασκαλία όλων των διδακτικών αντικειμένων στοχεύουμε να καλλιεργήσουμε στις ψυχές των μαθητών μας εθνική και θρησκευτική συνείδηση, ώστε να μπορέσουν να δημιουργήσουν ένα υγιές πολιτικό, οικονομικό, κοινωνικό και πολιτισμικό μέλλον για την πατρίδα μας.

Η φιλελεύθερη και δημοκρατική συνείδηση των μαθητών μας διαμορφώνεται σε πολύ μεγάλο βαθμό με τη σωστή λειτουργία των Μαθητικών Κοινοτήτων. Βρισκόμαστε συνεχώς σε διάλογο μαζί τους, καθώς και με το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων. Ο αλληλοσεβασμός αποτελεί θεμελιώδη λίθο για την ενθάρρυνση των μαθητών μας να συνδιαλέγονται με όλους τους φορείς της Σχολικής Μονάδας.

Εκ μέρους των διδασκόντων και του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου μας σας ευχαριστών για το ενδιαφέρον σας να γνωρίσετε τους στόχους και τις προσπάθειές μας.

Ο Διευθυντής του 2ου ΓΕΛ Αλεξανδρούπολης

Πούκης Σωτήριος

Φωτογραφίες Σχολείου

Επισκέψεις

Μέχρι σήμερα...6050

Ακολούθησέ μας

Επικοινωνήστε μαζί μας

• mail@2lyk-alexandr.evr.sch.gr

Δημοκρίτου 6Α

Περιοχή ΚΕΓΕ , Αλεξανδρούπολη

Copyright © 2024 2ο Γενικό Λύκειο Αλεξανδρούπολης. Με την επιφύλαξη παντός δικαιώματος.
Το Joomla! είναι Ελεύθερο Λογισμικό που διατίθεται σύμφωνα με τη Γενική Δημόσια Άδεια Χρήσης GNU.