Greek English German Russian Spanish Turkish

Κανονισμός Λειτουργίας του Σχολείου

Καταχωρήθηκε στο Μαθητές.

Η σχολική κοινότητα είναι μια οργανωμένη ομάδα που έχει όλα τα χαρακτηριστικά της κοινωνίας. Το σχολείο προετοιμάζει τους νέους να ενταχθούν ομαλά στο κοινωνικό σύνολο. Η εσωτερική οργάνωση της σχολικής ζωής οφείλει να εκπαιδεύει και να διαπαιδαγωγεί σύμφωνα με τα πρότυπα και τις ανάγκες της δημοκρατικής κοινωνίας. Στο πλαίσιο αυτό ο όρος  «σχολική πειθαρχία» αποκτά δημοκρατικό περιεχόμενο και αναδεικνύεται σε βασικό ποιοτικό στοιχείο του σύγχρονου σχολείου. Οι όροι και οι κανόνες που αποτελούν προϋποθέσεις για να πραγματοποιείται ανενόχλητα, μεθοδικά και αποτελεσματικά το έργο του σχολείου είναι:

• Οι μαθητές πρέπει να βρίσκονται στο σχολείο στις  8:15 και να παρευρίσκονται στην πρωινή συγκέντρωση και στην προσευχή.
  • Μετά την είσοδο του καθηγητή στην τάξη κανένας μαθητής δε θα γίνεται δεκτός στο μάθημα.
  • Δεν επιτρέπεται η έξοδος των μαθητών από την αίθουσα διδασκαλίας κατά τη διάρκεια του μαθήματος παρά μόνο για σοβαρούς λόγους υγείας.
  • Οι μαθητές οφείλουν να παρακολουθούν το μάθημα και να συμμετέχουν σ΄αυτό. Κανείς  δεν  πρέπει  να  διακόπτει τη διδακτική  διαδικασία με ψιθύρους,  αστεϊσμούς  και  κάθε  είδους  ενόχληση  που  παρακωλύει την ομαλή  διεξαγωγή του μαθήματος. Είναι  υποχρεωμένοι  να υπακούν  στις  υποδείξεις  των  καθηγητών τους.
  • Ο μαθητής οφείλει να αντιμετωπίζει όλους τους εκπαιδευτικούς, όλα τα μαθήματα κι όλες τις σχολικές δραστηριότητες με τον ίδιο σεβασμό και εκτίμηση.
  • Ο κάθε μαθητής διατηρεί τη θέση του σύμφωνα με το πλάνο της τάξης και δεν αλλάζει θέση από μόνος του για κανένα λόγο.
  • Δεν επιτρέπεται η αυθαίρετη αποχώρηση από το σχολείο χωρίς σχετικό αίτημα και άδεια εξόδου από το Διευθυντή του σχολείου.
  • Με ευθύνη του υπεύθυνου καθηγητή του τμήματος ορίζονται δύο μαθητές ως επιμελητές για μια εβδομάδα. Η υπηρεσία τους είναι υποχρεωτική. Φροντίζουν ιδιαίτερα για την καθαριότητα και τον αερισμό των αιθουσών.
  • Κατά τα διαλείμματα οι μαθητές είναι υποχρεωμένοι να βγαίνουν από την τάξη τους και να συμμορφώνονται απόλυτα με τις υποδείξεις των εφημερευόντων καθηγητών.
  • Ο κάθε μαθητής οφείλει να διατηρεί τη σχολική αίθουσα καθαρή και τακτοποιημένη. Δε φέρνει ποτέ φαγητό ή ρόφημα στην τάξη. Oφείλει να προστατεύει το σχολικό εξοπλισμό της αίθουσας (θρανία, πίνακες, καρέκλες, τοίχοι, δάπεδα, υπολογιστές, ΤV, video). Oποιεσδήποτε φθορές επιβαρύνουν τους μαθητές οι οποίοι θα είναι υπεύθυνοι για την αντικατάστασή τους.
  • Οι σχέσεις καθηγητών-μαθητών και οι σχέσεις μεταξύ μαθητών πρέπει να διαπνέονται από πνεύμα συνεργασίας, αλληλεγγύης και σεβασμού. Όταν δεν τηρούνται οι κανονισμοί υπάρχουν κυρώσεις (επίπληξη, ωριαία αποβολή, ενημέρωση του Διευθυντή, ενημέρωση του κηδεμόνα, καταγραφή στο βιβλίο ποινών, μεγαλύτερες αποβολές από το σχολείο).
  • Οι μαθητές οφείλουν να προσέρχονται στο σχολείο με ευπρεπή και κόσμια εμφάνιση. Ο σχολικός χώρος δεν επιτρέπει τις ακρότητες στη μαθητική εμφάνιση και ενδυμασία.
  • Απαγορεύεται αυστηρά το κάπνισμα σε όλους τους χώρους του σχολείου σύμφωνα με απόφαση του Υπουργείου Παιδείας.
  • Η κατοχή και η χρήση των κινητών τηλεφώνων στο χώρο του σχολείου απαγορεύεται αυστηρά.
  • Oι μαθητές στον ημερήσιο περίπατο οφείλουν να πορεύονται κατά τμήματα συνοδευόμενοι από τους καθηγητές τους και να παραμένουν στο χώρο της εκδρομής που έχει ορισθεί μέχρι την ώρα της επιστροφής. Απαγορεύεται αυστηρά η χρήση μηχανής, ποδηλάτου ή αυτοκινήτου.
  • Η δικαιολόγηση των απουσιών γίνεται εντός δέκα (10) εργάσιμων ημερών μόνο από τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών. Ο γονέας-κηδεμόνας δικαιούται να έχει πλήρη και υπεύθυνη ενημέρωση από τον υπεύθυνο καθηγητή του τμήματος, αλλά οφείλει και ο ίδιος να ενημερώνει το σχολείο για θέματα που μπορεί να επηρεάζουν την επίδοση ή τη συμπεριφορά του μαθητή στο σχολείο.

Επαρκής χαρακτηρίζεται η φοίτηση ενός μαθητή όταν:

• 1. Το σύνολο των απουσιών του δεν υπερβαίνει τις  114  με την προϋπόθεση ότι οι πάνω από τις  64  θα είναι όλες δικαιολογημένες.
  • 2. Το σύνολο των απουσιών του είναι πάνω από  114  αλλά όχι πέραν των  164  με την προϋπόθεση ότι όλες οι πάνω από τις  64  είναι δικαιολογημένες, η διαγωγή του μαθητή είναι κοσμιότατη και ο γενικός μέσος όρος όλων των προφορικών βαθμών των δύο τετραμήνων είναι τουλάχιστον  15. Ο χαρακτηρισμός στην περίπτωση αυτή γίνεται με ειδική πράξη του Συλλόγου των Καθηγητών.

Με τον παραπάνω κανονισμό λειτουργίας του σχολείου μας επιθυμούμε να συμβάλλουμε στην εκπαίδευση και διαμόρφωση υπεύθυνων πολιτών μιας δημοκρατικής κοινωνίας. Αυτό μπορεί να γίνει πραγματικότητα με τη συμβολή και την προσπάθεια όλων.

Επισκέψεις

Μέχρι σήμερα...6030

Ακολούθησέ μας

Επικοινωνήστε μαζί μας

• mail@2lyk-alexandr.evr.sch.gr

Δημοκρίτου 6Α

Περιοχή ΚΕΓΕ , Αλεξανδρούπολη

Copyright © 2024 2ο Γενικό Λύκειο Αλεξανδρούπολης. Με την επιφύλαξη παντός δικαιώματος.
Το Joomla! είναι Ελεύθερο Λογισμικό που διατίθεται σύμφωνα με τη Γενική Δημόσια Άδεια Χρήσης GNU.