Greek English German Russian Spanish Turkish

Καταχωρήθηκε στο Σχολείο.

Το 2ο Γενικό Λύκειο Αλεξανδρούπολης ιδρύθηκε το 1979 με την ονομασία Πρότυπο Ελληνικό Λύκειο Αλεξανδρούπολης και ήταν ανάμεσα στα πρώτα επτά Κλασικά Λύκεια που ιδρύθηκαν τότε σε όλη την Ελλάδα, σύμφωνα με τις διατάξεις του Νόμου 309/1976 που ίσχυε για τη Γενική Εκπαίδευση. Το Λύκειο λειτούργησε το 1979 μόνο με Α' τάξη, την επόμενη χρονιά με Α' και Β' τάξεις και από το σχολικό έτος 1981-82 με πλήρη ανάπτυξη τριών τάξεων.

Με βάση τις διατάξεις του επόμενου Νόμου 1566/1985 για τη Γενική Εκπαίδευση, το Λύκειο μετονομάστηκε σε ?Κλασικό Λύκειο Αλεξανδρούπολης?. Συνέχισε όμως την παράδοση του πρότυπου σχολείου ευαισθητοποιώντας και κινητοποιώντας τους μαθητές του να αναλάβουν πρωτοπόρα δράση σε ποικίλα κοινωνικά θέματα. ?Έτσι οι μαθητές του Κλασικού Λυκείου αρθρογραφούν σε τοπικές εφημερίδες, εκδίδουν μαθητική εφημερίδα και βιβλία, υλοποιούν περιβαλλοντικές και πολιτιστικές δράσεις, συνεργάζονται με αντίστοιχες ομάδες άλλων Λυκείων της Ελλάδας και του εξωτερικού, διακρίνονται τόσο σε πανελλήνιους μαθητικούς διαγωνισμούς όσο και στις γενικές εξετάσεις για την εισαγωγή τους στα ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα της χώρας και κερδίζουν υποτροφίες. Οι τελευταίοι μαθητές που ακολούθησαν το πρόγραμμα του Κλασικού Λυκείου αποφοίτησαν τον Ιούνιο του 1999.

Στη συνεχεία η εκπαιδευτική μεταρρύθμιση που έγινε με τις διατάξεις του Νόμου 2525/1997 μετέτρεψε τα λειτουργούντα λύκεια όλων των τύπων (Γενικά, Κλασικά, Πολυκλαδικά) σε Ενιαία. Έτσι το Κλασικό Λύκειο Αλεξανδρούπολης μετονομάστηκε σε ?2ο Ενιαίο Λύκειο Αλεξανδρούπολης? και συνέχισε τη δημιουργική του πορεία με δράσεις ανάλογες της παράδοσής του, διευρύνοντας παράλληλα τη συνεργασία του με σχολεία της Ευρώπης και συμμετέχοντας σε παγκόσμιες εκστρατείες της Actionaid και της Unesco.

Το σχολικό έτος 2007-2008, το σχολείο μετονομάστηκε σε 2ο Γενικό Λύκειο Αλεξανδρούπολης, σύμφωνα με τις διατάξεις του Νόμου 3475/2007 που μετονόμαζε τα Ενιαία Λύκεια σε Γενικά.

Σήμερα, το 2ο Γενικό Λύκειο Αλεξανδρούπολης, είναι ένα σχολείο ανοιχτό στην κοινωνία που συνεργάζεται με πολιτιστικούς, κοινωνικούς, επιστημονικούς φορείς και συμμετέχει σε εθνικά αλλά και διεθνή σχολικά δίκτυα. Επιδιώκει την πραγματοποίηση των παιδαγωγικών του στόχων εντός και εκτός σχολικού χώρου. Υλοποιεί χάρη στο ενδιαφέρον πολλών εκπαιδευτικών και μαθητών παράλληλες δράσεις που εμπλουτίζουν το πρόγραμμα σπουδών και αφορούν την Περιβαλλοντική Εκπαίδευση, την Αγωγή Υγείας και την πολιτιστική και καλλιτεχνική αγωγή. Συμμετέχει επίσης σε εθνικές και παγκόσμιες εκστρατείες με την αντίληψη ότι με τον τρόπο αυτό προωθεί τους παιδαγωγικούς του στόχους και δραστηριοποιεί τους μαθητές του.

Επισκέψεις

Μέχρι σήμερα...6002

Ακολούθησέ μας

Επικοινωνήστε μαζί μας

• mail@2lyk-alexandr.evr.sch.gr

Δημοκρίτου 6Α

Περιοχή ΚΕΓΕ , Αλεξανδρούπολη

Copyright © 2024 2ο Γενικό Λύκειο Αλεξανδρούπολης. Με την επιφύλαξη παντός δικαιώματος.
Το Joomla! είναι Ελεύθερο Λογισμικό που διατίθεται σύμφωνα με τη Γενική Δημόσια Άδεια Χρήσης GNU.